6 - 20 grudnia 2010

Archiwum Grupy KOT

Terenem działań powstałej w 2004 roku Grupy KOT jest poezja, performance i muzyka, jednak na marginesie funkcjonowania grupy powstały też liczne prace wideo, rysunki, projekty okładek, ilustrowane partytury. Działająca w tle aktywności artystycznej Wojciecha Bąkowskiego grupa pełni w niej rolę fundamentalną, wyznaczając podstawowe zainteresowania artysty. Poznanie dokonań grupy doskonale wprowadzałoby w twórczość Bąkowskiego, jednak odkrywa on swoje archiwum dopiero teraz, gdy dał się poznać choćby jako autor nowatorskich filmów animowanych. Sam Bąkowski traktuje powołanie KOTa jako element zwrotny w swoim myśleniu o sztuce, od powstania grupy można datować charakterystyczne cechy jego działań niezależnie od medium – egzystencjalizm, neurozę, zasadniczą rolę słowa, zamiłowanie do dysonansu i poetyckiego przekazu.
KOT to jednak przede wszystkim projekt muzyczny.
Można tu wyróżnić trzy wpływy – rap, nową falę i minimal music. Zasadnicza jest tu rapowa rytmika, sposób recytacji tekstu, ale charakter tej muzyki, jej chłód i melancholia, pochodzą z fascynacji początkiem lat osiemdziesiątych i estetyką nowofalową. Minimalizm przejawia się w repetycjach podkładu, w jego oszczędności, a także w technologii instrumentalnej – użyciu taśm magnetofonowych. Całość spaja matematyczna dokładność zwrócona ostentacyjnie przeciwko improwizacji – wszystko jest perfekcyjnie zaplanowane, a przy tym przewrotnie brudne, hałaśliwe i połamane.

W historii zespołu w jego skład wchodzili tacy artyści jak Konrad Smoleński, Leszek Knaflewski czy Tomasz Mróz. W ciągu ostatnich kilku lat KOT koncertował w kraju i zagranicą w najznakomitszych instytucjach sztuki współczesnej (min. CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum Sztuki, Łódź; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Kunst Werke, Berlin; Brugge Plus, Belgia).
Wystawa „Archiwum Grupy KOT” razem z koncertem w sali Teatru Ósmego Dnia, to w pewnym sensie powrót KOTa do Poznania, miasta w którym grupa powstała i w którym mieszkają jej aktualni performerzy (Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Przemysław Sanecki), ale w którym wystąpi po ponad dwuletniej przerwie.

koncert (Teatr Ósmego Dnia), 6 grudnia, godz.19.00
wernisaż (Galeria Stereo), 6 grudnia, godz.20.00

  • Archiwum Grupy KOT
  • Archiwum Grupy KOT
  • Archiwum Grupy KOT
  • Archiwum Grupy KOT
  • Archiwum Grupy KOT